Makedonya,Stip
+90 (505) 389 44 26
info@sataegitimkoclugu.com

Yurtdışında Eğitim

Makedonya Üniversite Okumak Makedonya Üniversiteleri ve Makedonya Üniversite Bölümleri

Yurtdışında Eğitim

Yurtdışında eğitim almak isteyen lise ve üniversite öğrencileri için bu yazıyı derlerdik. Umarız ki sizler için faydalı olur. Türkiye’de puanlar çok yüksek olmasına karşında öğrencilerin ilgi odağı zaman zaman yurtdışında eğitim e kaymış durumdadır. Çok yüksek puan alamayan öğrenciler Türkiye’deki eğitim kalitesinde bir üniversite bulup genellikle Türkiye’den gidiyorlar. Ama orada aldıkları eğitim ile bizlere beyin göçü olarak geri dönüyorlar. Biz de sizlere yurtdışında eğitim hakkında birtakım araştırmalar yaptık.

Yurtdışında eğitim almak ve olanaklar nelerdir?

Yurtdışında eğitim almakla dünyanın kapılarını açabilecek, yepyeni yerler keşfederken aynı zamanda birçok farklı kültürle tanışma şansını bulacaksınız. Bir ülkenin dilini bilmeden o ülkenin kültürünü ve geçmişini anlamanız pek mümkün değildir. Dünyaya karşı bakış açınızı genişletip yabancı kültürler tanırken aynı zamanda kendinizi de keşfetme ve daha iyi anlama fırsatı bulacaksınız. Yurt dışında eğitim sizi hiç beklemediğiniz maceralara sürükleyecek ve hiç görmediğiniz yerlere sürükleyecek. Farklı kültürlerden arkadaşlarınız olacak. Onlarla aile gibi olacaksınız. Birlikte yeni ülkeler gezeceksiniz. Belki yeni işiniz Amerika’dadır ya da belki de Avrupa’dadır. Denemeden bilemezsiniz. Yurtdışında eğitim almak tüm bu imkanları size sunacak. Yök nedir? Hangi öğrenciler yök denkliği alabilir?
Denklik konusu ülkemizde sürekli tartışma konusu yapılmaktadır. Yurtdışında eğitim için gelişmiş ülkelerde de denklik belli usul ve esaslar çerçevesinde yapılmaktadır. Bu kapsamda ulusal program kazanımlarını karşılamayan programlara denklik verilmemektedir. YÖK Tanıma ve Denklik İşleri Daire Başkanlığı’nca “Diploma ve Derece Denkliğinde Gelişmeler ve Zorluklar” konulu öğrenciler için bilgilendirme broşürü hazırlandı. Buna göre, geçen yıl en fazla denklik verilen bölümler tıp doktorluğu, mimarlık, ilahiyat, eczacılık ve inşaat mühendisliği oldu. Aynı zamanda hukuk, tıp doktorluğu, işletme, inşaat mühendisliği ve mimarlık eğitim “sahte belge, yasalara aykırı yatay ve dikey geçiş, yetersiz kalış süresi” gerekçesiyle denklik başvurularında en fazla reddedilen bölümler arasında yer aldı. YÖK eğitim seviyesi hakkında eksiklik tespit edilenlere, objektif kriterler çerçevesinde belirlenen zorunlu başarı şartını yerine getirmedikleri sürece denklik verilmiyor. Ayrıca tıp programlarından mezun olanlara doğrudan denklik verilmediği iddiasının da doğru olmadığını açıkladılar.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: sataegitimkoclugu@gmail.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir