Makedonya,Stip
+90 (505) 389 44 26
info@sataegitimkoclugu.com

LYS dil bölümleri

Makedonya Üniversite Okumak Makedonya Üniversiteleri ve Makedonya Üniversite Bölümleri

LYS dil bölümleri

LYS dil bölümleri

LYS dil bölümleri TYT ve YKS olarak iki türde ayrılır. Bunlar ön lisan (2 yıllık) ve lisans (4 yıllık) dil bölümleridir. LYS, lisans yerleştirme sınavı Türkiye’de yükseköğretime geçiş sırasındaki sınavın ikinci aşamasıdır. Her yıl ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde tüm illerde uygulanan bir sistemdir. Yükseköğretime geçiş sınavında bu barajı geçen 180 puanı alan adaylar isteklerine göre LYS’ ye başvuru yapabilirler. LYS sınavı beş torumda gerçekleşir ve bu durumda beş puan türü ortaya çıkar. Genellikle haziran ayında yapılır. Her yıl değişiklik gösterebilir. Öğrenciler istedikleri oturuma girme hakkına sahiptiler. LYS dil bölümleri, LYS puan türünden bir program tercih edecekler ise en az iki LYS oturumuna girmeleri gerekir.

 Lisans dil puanıyla alacak bölümler:

Almanca dili ve edebiyatı, Almanca mütercim ve tercümanlık , Almanca öğretmenliği, Amerikan kültürü ve edebiyatı, Arap dili ve edebiyatı,  Arapça mütercim ve tercümanlık, Arnavut dili ve edebiyatı, batı dilleri, Boşnak dili ve edebiyatı, Bulgar dili ve edebiyatı, Bulgarca mütercim ve tercümanlık, çağdaş yunan dili ve edebiyatı, çeviri bilim, Çin dili ve edebiyatı, Çince mütercim ve tercümanlık, dilbilim, ermeni dili ve kültürü, eski yunan dili ve edebiyatı, farsça mütercim ve tercümanlık, Fransız dili ve edebiyatı, Fransızca mütercim ve tercümanlık, Fransızca öğretmenliği, Hindoloji, Hititoloji, İbrani dili ve kültürü, İngiliz dil bilimi, İngiliz dili ve edebiyatı, İngilizce mütercim ve tercümanlık bunlardan bazılarıdır.

LYS dil bölümleri LYS-5 puan türünden girecek adayların büyük kısmı dil-1 puan türü ile alan programlardan tercih yapıyor. Bu puan türünde başarılı olmak için en fazla soru sayısına sahip yabancı dil dersinden 80 sorunun önemli kısmını doğru yapmak gerekir.  Adaylar hangi dilden sınava girmek istiyorlarsa LYS başvurusu sırasında bunu belirtmeleri gerekir. Derslerin kitapçıkları ayrı ayrı verilir. Sadece dil puan türü için gereklidir. LYS dil bölümleri Her ders için 80 soru sorulmaktadır. 120 dakika verilir. Derslere göre ağırlık oranlarına bakılırsa; Türkçe %15, sosyal bilimler %9, matematik %6, fen bilimleri %5, yabancı dil %65 oranında önemlidir. Adaylar çalışma sistemlerini buna göre düzenleyebilir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: info@sataegitimkoclugu.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir