Makedonya,Stip
+90 (505) 389 44 26
info@sataegitimkoclugu.com

Özel üniversiteye gitmek için kaç puan gerekli

Makedonya Üniversite Okumak Makedonya Üniversiteleri ve Makedonya Üniversite Bölümleri

Özel üniversiteye gitmek için kaç puan gerekli

Özel üniversiteye gitmek için kaç puan gerekli

Özel üniversiteye gitmek için kaç puan gerekli sorusu tercih döneminde ki öğrencilerin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Neredeyse bütün öğrenciler üniversite sınavına girerken büyük kaygı problemleri yaşarlar. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise üniversite kazanamama korkusudur. Sınava hazırlık sürecinde ki öğrenciler istedikleri bölümler için gerekli puanları almaya çalışmaktadırlar. Bu puanlar onların geleceklerini oluşturan temel taşlardan biridir. ÖSYM tarafından yapılan sınavlardan düşük notlar alacağını düşünen öğrenciler ise özel üniversiteye gitmek için kaç puan gereklidir gibi sorulardan bazılarını merak ederler. Bu yazımızda da bu sorulara cevap arayacağız.

Üniversite Yerleşme Puan Sistemi

Ülkemiz sınırlarında toplam 209 tane üniversite bulunmakta. Bu üniversitelerin 131 tanesi devlet üniversitesi iken 78 tanesi ise özel yani vakıf üniversitesi olarak geçmekte. Bu üniversitelere yerleşmek isteyen öğrenciler lise diplomalarını aldıktan sonra ÖSYM’nin belirlemiş olduğu seviye ölçme sınavlarına girerler. Bu sınavlardan aldıkları puanlar ile bir yükseköğretim programına yerleşmeye hak kazanırlar. Özel üniversite tercih eden öğrenci sayıları da az görülmeyecek seviyede fazladır. Özel üniversite tercih edecek öğrencilerin bu tercihi yapmasının en büyük sebeplerinden biri ise özel üniversitelerin puanlarının devlet üniversitelerine göre fark edilecek derecede düşük olmasıdır. İşte bu noktada ise birçok öğrenci özel üniversiteye gitmek için kaç puan gerekli sorusunun cevabını merak ediyor.

Özel Üniversite Puanları

Özel üniversiteye gitmek için kaç puan gerekli sorusunun cevabına bakalım. Özel üniversiteler de devlet üniversiteleri gibi YÖK’e bağlıdırlar. YÖK nedir diye soracak olursanız açılımı şu şekildedir: “Yükseköğretim Kurulu”

Özel üniversitelerde devlet kurumları gibi YÖK’e bağlı olduklarından dolayı bir baraj puanı bulunmaktadır. Bu şu demektir ki öğrenciler YÖK tarafından belirlenmiş olan taban puanını geçemezlerse özel üniversite tercihi yapamazlar. Bu baraj puanları ise şu şekildedir:

TYT baraj puanı: 150 puan

AYT baraj puanı: 170 puan

YDT baraj puanı: 170 puan

Yukarıda belirtilmiş olan puanları alan öğrenciler aldıkları puanlara göre çeşitli bölümlere yerleşebilirler. Öğrencilerin dikkat etmesi gereken konu ise bu barajı geçebilmek için gerekli doğru sayısını yapabilmektir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: info@sataegitimkoclugu.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir