Makedonya,Stip
+90 (505) 389 44 26
info@sataegitimkoclugu.com

Özel Üniversiteler Puansız Alıyor Mu?

Makedonya Üniversite Okumak Makedonya Üniversiteleri ve Makedonya Üniversite Bölümleri

Özel Üniversiteler Puansız Alıyor Mu?

Özel Üniversiteler Puansız Alıyor Mu?

Özel Üniversiteler Puansız Alıyor Mu? Özel üniversiteye sınavsız geçiş var mıdır? Bu konuda net bir aydınlatma yapabilmek adına bir yazı derledik. Devlet üniversitelerinde bulunan tüm bölümlerde özel üniversiteler puansız alıyor. Peki, bu durum nasıl oluyor? Öğrenciler üniversite sınavına girmek zorundalar mı?

Öğrenciler her yıl yapılan üniversite sınavlarına girerek hayallerinde ki mesleği yapabilmek için bir adım atıyorlar. Fakat devlet üniversitelerinin puanlarının günden güne yükselmesinden kaynaklı artık üniversiteye girmek o kadar kolay olmuyor. Peki öğrenciler sınavda baraj puanını geçemezse o yıl açıkta kalmak zorunda mı? yoksa Özel Üniversiteler Puansız Alıyor Mu?

Özel Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır?

Özel Üniversiteler Puansız Alıyor Mu? Sorusuna evet yanıtını vermiştik. Öğrenciler üniversite sınavına girdiklerinde istedikleri bölüm için yeterli puana sahip olamadıkları takdirde devlet üniversiteleri için açıkta kalma ya da bir sene mezuna kalma problemleri yaşıyor. Bu durum için özel üniversitelerin öğrencilerin mağdur olmaması adına puansız kabul yapıyor.

Vakıf üniversitelerinde, puansız bölümler için belirlenen bir kontenjan vardır ve bu kontenjanlar her yıl ÖSYM tercih kılavuzunda yer alır. Artı olarak puansız alınmasına rağmen eğitime başlayan öğrencilere burs imkanı da sunulmaktadır. Özel üniversitede eğitim programına dahil olan öğrencilerin tercih etmeden önce dikkat etmesi gereken bir husus olan; üniversite isminin yanında parantez içinde belirtilen kısımdır. O kısımda ücretli, %25 burslu, %50 burslu, %75 burslu ve %100 burslu olmak üzere seçenekler vardır. Burs oranına göre üniversitenin puanı ve kontenjanı değişkenlik gösterebilir. Ücretli bölümlerin kontenjanları yüksek ve puansız alırken burslu bölümlerin kontenjanları daha az ve ücretleri de ona göre daha düşük olur.

Neden Tercih Etmeliyim?

Özel Üniversiteler Puansız Alıyor Mu? Türkiye’de çok sayıda marka olmuş özel üniversite vardır. Her öğrenciye eşit imkanlar sunmayı amaçlamış özel üniversitelerde eğitim kalitesi oldukça yüksektir. Öğrenci merkezli olan üniversitelerde refah koşulları ve hizmet daha ayrıcalıklı olabiliyor. Ayrıca yurtdışı eğitim imkanları daha gelişmiş olduğu için genel anlamda kendinizi geliştirecek ve farklı dünyalara kapılarınızı aralayabileceğiniz imkanlar özel üniversitelerdedir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: info@sataegitimkoclugu.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir