Makedonya,Stip
+90 (505) 389 44 26
info@sataegitimkoclugu.com

İTÜ Ders Saydırma

Makedonya Üniversite Okumak Makedonya Üniversiteleri ve Makedonya Üniversite Bölümleri

İTÜ Ders Saydırma

İTÜ Ders Saydırma

İTÜ Ders Saydırma, bir çeşit ders tekrarıdır diyebiliriz. Daha önce herhangi bir üniversitenin yükseköğretim programlarında eğitim gören öğrencilerin eğitim almış oldukları programdan dersleri saydırarak muafiyet almak için başvururlar. Ders saydırma olayı kurs ya da sertifika programı niteliği taşıyan eğitim programlarından alınan dersler için geçerli değildir. Mutlaka yükseköğretim kurumu olmalıdır.

Ders saydırma yapabilmek için belli koşullar vardır. Öğrencinin bu koşulları gerçekleştirdiği müddetçe ders saydırma işlemi yapılabilir. 

Ders Saydırma Koşulları

İTÜ Ders Saydırma olması için öğrencinin yüksek lisans yapıyor olması gerekir. Ders saydırma işlemi için üniversitenin belirlediği koşullar aşağıdaki gibidir;

  • Başvurular ilk ders kaydı yapıldığı dönemin ikinci haftasına kadar Enstitüye yapılmalıdır. Bu süre geçtikten sonra öğrenciden gelen hiçbir talep değerlendirmeye alınmaz.
  • İTÜ ders saydırma en fazla 5 akademi yılı öncesine kadar alınıp yapılır. Daha önceleri için ders saydırma yapılması mümkün değildir.
  • Muafiyet başvurusunda mutlaka onaylı ders içerikleri ve not dokümanı (transkript) olmalı ve istenilen talep açık ve net ifadelerle belirtilerek dilekçe hazırlanmalıdır. Bu dilekçe Enstitü Müdürlüğüne sunulmalıdır.
  • Saydırma yapılacak derslerin harf notu en az “CC” olmalıdır.
  • Öğrencinin saydırılan ders sayısı, bünyesine dahil olduğu eğitim programında alması gereken toplam ders kredisinin %50’den fazla olmamalıdır.

Başarısız Olunan Dersi Saydırma Koşulları

İTÜ Ders Saydırma bir nevi ders tekrarı yapmamak için daha önce alınan derslerden muaf olma durumudur. Bu durum illa ki farklı üniversiteden İTÜ bünyesine katılım için değil aynı zamanda not yükseltmek için de yapılır. Özellikle lisans eğitim programlarında B notunun aşağısındaki dersler için yapılır. Öğrenci bu işlemi genelde akademi dünyasına girebilmek için ortalamayı yüksek tutmak amaçlı yapar.

  • Başarısız olunan dersin genel ortalamayı etkilememesi adına tekrar alınması gerekir. Bu sayede öğrencinin geleceğe yönelik akademi hayallerini etkileyecek bir unsuru ortadan kaldırmış olur.
  • Başarısız olunan ders, ders planlarından çıkarılmış ise yerine başka dersin saydırılması teklif edilebilir.
  • Talebi onaylanan öğrencinin dersi başarılı ile geçmesi durumunda eski aldığı not transkriptten silinmez fakat genel ortalamaya yeni puan eklenir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: info@sataegitimkoclugu.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir