Makedonya,Stip
+90 (505) 389 44 26
info@sataegitimkoclugu.com

İkinci öğretim bölümleri olan üniversiteler

Makedonya Üniversite Okumak Makedonya Üniversiteleri ve Makedonya Üniversite Bölümleri

İkinci öğretim bölümleri olan üniversiteler

İkinci öğretim bölümleri olan üniversiteler

İkinci öğretim bölümleri olan üniversiteler tercih döneminde olan çoğu öğrencinin merak ettiği konulardan bir tanesi. İkinci öğretim bölümleri günümüzde örgün öğretim kadar tercih edilmekte. Bu tercihin birçok sebebi var tabi ki. Bu yazımızda ise hem bu tercihin sebeplerini, ikinci öğretim olmak ne demektir konularını hem de İkinci öğretim bölümleri olan üniversite nerelerdir ve nasıl öğrenebiliriz konularına açıklık getireceğiz.

İkinci Öğretim Ne Demek?

Birçok yükseköğretim kurumunda örgün, ön lisans ve lisans programlarının bir kısmı aynı değerde programları örgün eğitim saatleri dışındaki vakitlerde yani akşam saatlerinde yürütülmektedir. Bunaikinci öğretim denmektedir. Şu şekildedir ki aynı bölümün dersleri aynı hocalar ve aynı müfredat ile aynı dersliklerde ama akşam saat 5ten sonra işlenir. Bu konuda öğrencilerin bir diğer soru işareti diplomada ikinci öğretim ifadesinin bulunup bulunmayacağı. İkinci öğretim programlarının örgün öğretimden tek farklı akşam olmasıdır bu yüzden de diplomada ayrı olarak belirtilmez. İkinci öğretim okuyan öğrenciler örgün programa gerekli şartlar koşulunda geçiş yapabilirler. Bu koşullar ise şöyledir; İkinci öğretim okurken birinci öğretime geçebilmek için tek şart şudur ki İkinci öğretim okuduğunuz bölümde % 10’luk başarı diliminde yer almaktır.  %10’luk dilimde dönem ortalaması değil genel ortalama çok önemlidir. %10’luk dilime girmiş olup birinci öğretime geçiş yapabilmeniz için alttan dersinizin kalmaması çok önemlidir çünkü alttan dersi olanlar %10’luk dilime girse dâhil birinci öğretime geçiş yapamazlar. Örgün eğitimden farklı olarak İkinci öğretim bölümleri olan üniversiteler harç ücreti talep ederler. Bu sebeple ikinci öğretim olan bölümlerin puanları örgün öğretime göre daha düşüktür. İşte bu düşük puan sebebiyle de ikinci öğretim fazlaca tercih edilmektedir. Bunun dışında çalışan öğrenciler içinde önemli bir kolaylıktır. İkinci öğretim bölümleri olan üniversiteler harç ücreti talep ediyor demiştik. Bu ücretler ise üniversite ve fakülte bazında değişkenlik göstermektedir.

İkinci Öğretim Olan Üniversiteler Hangileridir?

Türkiye sınırlarında bulunan üniversitelerin neredeyse yüzde 90’ı ikinci öğretim programlarına sahiptir. Bu nedenle İkinci öğretim bölümleri olan üniversiteler sorusu çok geniş kapsamlı bir sorudur. İkinci öğretim olan üniversiteler ve bölümlerine bakmak için “yokatlas.yok.gov.tr” adresini kullanabilirsiniz.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: info@sataegitimkoclugu.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir