Makedonya,Stip
+90 (505) 389 44 26
info@sataegitimkoclugu.com

Filoloji bölümü olan üniversiteler

Makedonya Üniversite Okumak Makedonya Üniversiteleri ve Makedonya Üniversite Bölümleri

Filoloji bölümü olan üniversiteler

Filoloji bölümü olan üniversiteler

Ülkemizde filoloji bölümü olan üniversiteler; Boğaziçi üniversitesi (İstanbul), İstanbul üniversitesi (İstanbul), Ankara üniversitesi (Ankara), dokuz eylül üniversitesi (İzmir), Necmettin Erbakan üniversitesi (Konya) üniversitelerinde yer alır. Bunların hepsi devlet üniversitesidir. Puan türü DİL puan türünden hesaplanır.

Filologlar ( dil ve edebiyat mezunları),resmi kuruluşların dış devletle olan ilişkilerinde, medya sektöründe, halkla ilişkiler ve insan kaynakları birimlerinde, yayınevlerinde ve benzeri yerlerde yazar veya editör olarak çalışabilir. Yabancı dil bilen adaylar ise uluslararası geçerli belgeyle bunu kanıtlayıp daha kazançlı işlerde çalışabilir. Sürekli artan gelişmelerle birlikte dış dünyayla olan iletişimde yabancı dilin önemi artmaktadır. Burada da filologlar devreye girer.

Dil bilimci olmak isteyen kişilerde aranan özellikler

Üst seviyede sözel yetenek, güçlü hafıza, dil, tarih, edebiyat, arkeoloji ve sosyoloji alanlarına ilgi duymak ve bilimsel çalışmalar yapma merakıdır. Bu mesleği icra edenler farklı kültürden insanlarla muhatap olmaktadırlar. Uzun seyahatlere çıkabilirler. Uzun araştırmalar yapabilirler. Yabancı devletlerde yaşamak mecburiyetinde kalabilirler. Eğitim süresi dört yıldır. Filoloji bölümü olan üniversiteler sayıca az olduğu için adaylar puanlarını yüksek tutmalıdırlar. Bu alana ilgi duyan adaylar ne kadar yüksek puana sahip olurlarsa yerleşme şansını o kadar arttırırlar. Mezun sayısı az olduğu için iş olanakları açısından da avantajlıdırlar.

Dil bilimi eğitimi almak için şartlar            

  1. Lise mezunu diplomasına sahip olmak başvuru için gereklidir.
  2. Tercih listesinde en az bir tane programa yer vermek.
  3. Almanca, Fransızca, İngilizce alanında eğitim almak isteyenler için belirtilen Dil-1 puanını almak.
  4. Batı dilleri alanında eğitim hakkı kazanmak isteyenler için ise, Dil-2 puanı almak.
  5. Doğu dilleri alanında eğitim almayı hedefleyenler ise, Dil-3 puanını almış olmak gerekir.

Filoloji bölümü olan üniversiteler ve dersleri; söz dizim, sesbilim, mantık, modern Türkçenin ses ve biçim yapısı, dilbilim yöntemleri, ses bilgisi, roman, modern dünyanın oluşumu, kültür etikleşimi, biçimbilim, dil tipolojisi, modern Türkçenin sözdizimi ve anlam yapısı, araştırma ve yazma, türkiye cumhuriyeti tarihidir. Filoloji bölümü olan üniversiteler,  öğrencileri sekiz yarıyıllık eğitim boyunca bu derslerden sorumlu tutulacaklardır.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: info@sataegitimkoclugu.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir